Z psem do biura – Pets at work

Nestle Purina popularny producent wysokiej jakości karm dla psów i kotów jest znany również z bycia niezwykłym pracodawcą. W firmie od lat działa nowatorski (dla Polski) program Pets at work, który daje możliwość przyjścia do biura z czworonożnym towarzyszem. Ponieważ program świetnie funkcjonuje od 2003 roku Pruina zdobyła duże doświadczenie w tym jak zorganizować biuro, jakie muszą być zasady i czego potrzeba, żeby zarówno zwierzętom jak i ludziom żyło się w biurze dobrze, postanowiła uruchomić wyjątkowy program Sojusz Pets at Work Alliance do którego zaprasza wszystkie psiolubne firmy, które chciałyby wprowadzić czworonożnych towarzyszy w sposób bezpieczny i komfortowy dla wszystkich uczestników programu. Purina wierzy, że ludziom i zwierzętom razem żyje się lepiej, a więź między człowiekiem i zwierzęciem wzbogaca nasze życie.

Wiele osób nie wyobraża sobie połączenia pracy biurowej z obecnością psa, w głowie pojawia się wizja szczekających i biegających psiaków, utrudniających skupienie lub uniemożliwiających rozmowy telefoniczne, o bałaganie nie wspominając.

Jednak właściciele zwierząt wiedzą, że gdy pracujemy z domu to obecność naszego czworonożnego przyjaciela Nam nie przeszkadza, pies przeważnie przesypia większość dnia, czasem przychodzi po pieszczoty, co bardzo pozytywnie wpływa na nastrój i produktywność. Pojawia się więc pytanie-  jeśli inni współpracownicy nie mieliby nic przeciwko, to dlaczego nie przyjść z nim do biura zamiast zostawiać go samego w domu?

Jednak jeśli nie przemyślimy wielu aspektów nasze przyjście ze zwierzakiem może zniechęcić pozostałych pracowników do samej inicjatywy, a dla psa być źródłem niepotrzebnych stresów.

Gdy jednak wprowadzimy regulamin, uzyskamy zgody np. od administracji budynku, stworzymy jasne zasady, wydzielimy obszary w biurze wolne od zwierząt i co również jest ważne – odpowiednio dobierzemy zwierzęta, które mogą pojawiać się w biurze to, program się przyjmie przynosząc wszystkim wiele korzyści.

Właśnie aby pomóc firmom wprowadzić do biura psy w sposób bezpieczny i przemyślany powstał Sojusz Pets at work Alliance. Może do niego dołączyć każda firma, która zadeklaruje (podpisze stosowną deklarację), że stworzy biuro przyjazne psom zgodnie z założeniami programu. Uczestnictwo jest w 100% dobrowolne, bezpłatne i może zostać w dowolnym momencie wycofane.

Członkowie sojuszu zobowiązują się przestrzegać obowiązującego prawa (Ustawa o Ochronie Zwierząt) dbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie zarówno zwierząt, pracowników, jak i gości w biurze.

Aby stworzyć biuro przyjazne zwierzętom potrzebna jest też sieć osób wewnątrz firmy, które znają zasady programu Pets at Work. Oczywiście wszyscy pracownicy muszą być poinformowani o wprowadzeniu programu. Ich zdanie jest bardzo ważne.

Również pies musi być oceniony przez szkoleniowca, przejść sprawdzian umiejętności, pozytywnie odnosić się do innych „psich pracowników”, nie bać się urządzeń biurowych i umieć grzecznie poczekać pod czyjąś opieką gdy właściciel zniknie na chwilę z pola widzenia.

Po 3 miesięcznym okresie próbnym można ocenić czy przychodzenie psa do biura sprawia przyjemność zarówno jemu jak i pracownikom.

Purina zachęca również do dzielenia się historiami, zdjęciami z programu poprzez media społecznościowe i inne kanały komunikacji, aby jak najwięcej firm dowiedziało się o korzyściach płynących z pracy w miejscu przyjaznym zwierzętom.

Więcej o zasadach, których trzeba przestrzegać żeby stworzyć biuro pets friendly i programie na stronie: https://www.purina.pl/pets-at-work/home

JAKIE KORZYŚCI DAJE PRZEBYWANIE ZE ZWIERZĘTAMI?

Jako właścicielka dwóch psów śmiało mogę powiedzieć, że korzyści jest bardzo wiele 🙂

Właściciele psów więcej spacerują – średnio o 79%! Co poprawia min. Kondycję i odporność (spacer i w słońce i deszcz), badania potwierdzają, takie korzyści dla zdrowia jak niższe ciśnienie krwi i obniżenie poziomu cholesterolu. Bardzo ważny jest też aspekt społeczny, posiadanie zwierząt zmniejsza ryzyko depresji, uczucie samotności i poprawiają samoocenę.

JAKIE KORZYŚCI PIES W BIURZE PRZYNOSI PRACODAWCY?

Pracodawca ma lepszy wizerunek, wyróżnia się w ten sposób na rynku pracy, postrzegany jest jako bardziej otwarty i zwracający uwagę na „Life work balance”. Pokazuje, że firma ma myślenie zorientowane na człowieka, pomaga to ściągać z rynku najlepszych kandydatów, zwłaszcza dla millenialsów dla których zwierzęta są istotnymi członkami rodziny.

Możliwość przyjścia z psem do biura jest postrzegana jako ważny benefit (wymieniany jako ważniejszy od dobrego połączenia komunikacyjnego, obiadu po obniżonej cenie czy samochodu służbowego).

Plusem z punktu widzenia pracodawcy jest również to, że obecność psa podczas wykonywania stresującego zadania obniża poziom stresu i sprawia, że pracownicy trafniej rozwiązują zadania (bad. Allen et al. 1991r).

Właściciele psów odczuwają także mniejsze poczucie winy, że zostawili zwierzaka samego w domu. Dzięki psom atmosfera w biurze jest bardziej przyjazna, aż 68% właścicieli psów chciałoby mieć możliwość przyjścia do pracy z czworonogiem. Wszystko to wpływa na zwiększenie lojalności pracowników wobec firmy.

Do Sojuszu Pets at work Alliance dołączają kolejne firmy, swoją współpracą pochwalić się już mogą Wavemaker, którym regulamin pomógł usystematyzować już istniejące zasady przychodzenia z psami do biura oraz .relations, którzy uczyli się współżycia biurowego psa i człowieka na przykładach codziennych, a program wspiera ich w tworzeniu zasad psio-ludzkiej pracowej symbiozy.

Dla mnie osobiście możliwość przyjścia z psem do biura, lub praca w miejscu, w którym przebywają zwierzęta byłaby bardzo istotnym benefitem, który wpłynąłby na moją decyzję o wyborze pracodawcy oraz lojalność wobec niego. Możliwość „pomiziana” za uszkiem psiego współpracownika to ogromna przyjemność i daje mi szczęście, dlaczego więc nie połączyć tego z pracą?

 

Po więcej informacji zaglądajcie tu https://www.purina.pl/pets-at-work/home lub kontaktujcie się pod adresem email pets.at.work@pl.nestle.com

Zdjęcie psa w okularach: Photo by Jamie Street on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *