Podsumowanie wykładów „Biznes a prawa człowieka – współczesny stan dyskusji”

biznes-pr-czl-kw-457x457

Cykl dziesięciu wykładów otwartych „Biznes a prawa człowieka – współczesny stan dyskusji” w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pozostawił mnie z rozbudzonym apetytem na wiedzę o prawach człowieka w aspektach wszelakich. Każdy wykład był inny, poruszał różne tematy i wyzwania z którymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka miała do czynienia przez ostatnie lata. Najbardziej podobały mi się wykłady: Ochrona sygnalistów (whistleblowers) ujawniających nadużycia w biznesie” (prowadziła Joanna Smętek, prawniczka i koordynatorka badań w HFPC), oraz Reklama i PR a standardy wolności słowa” (prowadziła Dominika Bychawska-Siniarska, dyrektorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w HFPC).

Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe, choć te dwa najbardziej zapadły mi w pamięć ze względu na tematykę (może też dlatego, że nie mam wykształcenia prawniczego, więc przykłady bardziej przemawiają do mojej wyobraźni niż artykuły ustaw ;))

W trakcie wykładów dowiedziałam się więcej o samej Fundacji – jest to organizacja utworzona w 1989 roku przez członków Komitetu Helsińskiego w Polsce, jest również członkiem m.in. Human Rights House Network. Fundacja prowadzi program edukacji w zakresie ochrony praw człowieka, wydaje opinie na temat powstających ustaw oraz monitoruje działalność wielu instytucji, od których zależy poziom praworządności w Polsce.

W mojej opinii Fundacja stoi na straży przestrzegania praw człowieka, przede wszystkim w kontekście prawnym, ale do organizacji zwracają się też osoby prywatne, które szukają pomocy w trudnych sprawach związanych z łamaniem praw człowieka.

Dzięki cyklowi wykładów dowiedziałam się o wielu aspektach przestrzegania praw człowieka, o tym jak wiele powstało ustaw i dokumentów określających dokładnie zasady, których nie wolno łamać. Dodatkowo poznałam wiele przykładów prawdziwych spraw sądowych, zakończonych różnymi decyzjami i ich wpływie na późniejsze prawodawstwo.

Takie inicjatywy bardzo mnie cieszą, możliwość pójścia na inspirujący wykład daje wiele satysfakcji i zostawia człowieka z głową pełną przemyśleń. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała przyjemność uczestniczyć w większej ilości takich wykładówJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *