Dzień Ziemi w Wedlu na co dzień

Obchodzony 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi, w tym roku odbywa się pod hasłem „Działania na rzecz klimatu”. Wedel, kultowy producent czekolady w Polsce, wierzy, że droga do rozwiązania globalnych problemów środowiskowych zaczyna się od odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej i pozytywnego wpływu na otoczenie. Fabryka czekolady na warszawskim Kamionku wpisuje się w ten kierunek – stosowane w niej rozwiązania pozwalają oszczędzać surowce i redukować generowane odpady, a produkcję wedlowskich słodyczy zasila zielona energia (pochodząca z wiatru). Jako odpowiedzialny producent i przyjazny sąsiad, Wedel angażuje się także w inicjatywy prośrodowiskowe w swojej okolicy.

Czekoladowa produkcja z myślą o środowisku

Fabryka Wedla mieści się przy ul. Zamoyskiego od lat 30 XX wieku. Nowoczesne linie produkcyjne, zorganizowane są w sposób umożliwiający oszczędniejsze gospodarowanie zasobami tj. woda (zamykając wszystkie obiegi i stosując baterie na podczerwień), energia (montując oświetlenie strefowe) czy druk papierowy (wykorzystując monitory obszarowe do przekazywania informacji). Działając w duchu idei „zero waste” stosowana jest szeroka segregacja odpadów, pozwalająca na wtórne wykorzystywanie np. plastikowych palet czy części elektronicznych po maszynach. Obowiązująca w firmie praktyka ciągłego udoskonalania (Kaizen) sprawia, że nieustannie prowadzone są prace nad zmniejszeniem zużycia surowców podczas produkcji i w logistyce. Aby odpowiadać na wyzwania związane ze zmianami klimatu, firma od niedawna korzysta wyłącznie ze źródeł energii odnawialnej.

Mając świadomość, że w troskę o środowisko wpisuje się każda zmiana nawyków na bardziej ekologiczne, Wedel wyeliminował ze stołówki dla pracowników plastikowe naczynia jednorazowe, zastępując je biodegradowalnymi zamiennikami, organizując jednocześnie tematyczną akcję edukacyjną. Takie wydarzenia wewnętrzne, dotyczące porad jak żyć bardziej ekologicznie, mają miejsce regularnie, przybierając postać konkursów, warsztatów czy wystaw. 

Dobre sąsiedztwo – naturalnie

Wedlowska fabryka jako przyjazny sąsiad udostępniła swój dach pszczołom, którymi opiekują się podopieczni warszawskiego Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci, wieloletniego partnera firmy. Efekty ich pracy w postaci pysznego miodu, można było kupić m.in. w ramach firmowego Dnia Pszczół, wspierając w ten sposób działanie Stowarzyszenia. W ramach wolontariatu pracowniczego Wedel wspiera także budowę ekologicznej Farmy Wawer – przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w stolicy, umożliwiającej dzieciom i dorosłym korzystanie z dobrodziejstw przyrody w ramach warsztatów tematycznych.

Czujemy się silnie związani z dzielnicą Praga-Południe, dlatego chętnie angażujemy się̨ w lokalne inicjatywy. Chcemy zmieniać na lepsze otoczenie, którego jesteśmy częścią, czego wyrazem jest również projekt Ogrody Polsko-Niemieckie, mający na celu rewitalizację sąsiadującej z naszą fabryką przestrzeni Parku Skaryszewskiego – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Współpraca z przyjemnością

Otwartość i gotowość do współpracy są częścią kultury organizacyjnej firmy. Jednym z kluczowych etapów prac nad strategią CSR Wedla, był proces dialogu z interesariuszami przeprowadzony zgodnie z normą AA SES100, podczas którego omawiane były liczne kwestie środowiskowe.

Rodzina Wedlów wyznaczyła kierunek, którym podążamy do dziś, pamiętając o swoich pracownikach, partnerach biznesowych, lokalnych społecznościach i środowisku. Jako odpowiedzialna firma wsłuchujemy się w głos otoczenia, licząc się ze zdaniem innych oraz będąc gotowym na kwestionowanie statusu quo. Chętnie konsultujemy planowane decyzje z gronem ekspertów, grup lokalnych czy podmiotów branżowych i uczestniczymy w działaniach mających na celu optymalizację dotychczasowych procesów i funkcjonowanie w sposób możliwie najbardziej przyjazny środowisku – wyjaśnia Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

W ubiegłym roku, w trosce o zrównoważone pozyskiwanie surowców, firma przystąpiła do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (PKZOP). Z myślą o lepszej przyszłości, Wedel działa na rzecz ludzi, środowiska i innowacji w ramach strategii CSR, wypracowanej zgodnie z najlepszymi praktykami w drodze otwartego dialogu społecznego.

O firmie

Wedel od 1851 roku dostarcza konsumentom przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku czekolady i jest podziwiany za kunszt tworzenia produktów najwyższej jakości. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze, jak Ptasie Mleczko®, Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle, batony oraz Torciki Wedlowskie, a także żelki i cukierki. Oferta produktowa firmy obejmuje również lody E.Wedel oraz lody Ptasie Mleczko®.  Misja Wedla: „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas
i w naszych klientach” odzwierciedla filozofię działania firmy, która zakłada odpowiadanie na wyzwania współczesnego świata jako odpowiedzialny producent, pracodawca, sąsiad i partner.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *