Świętochłowice, Świnoujście i Zamość na podium. Znamy wyniki wyzwania Healthy Cities!


Świętochłowice, Świnoujście i Zamość – te miasta stanęły na podium czerwcowego wyzwania Healthy Cities. Samorządy, w podziękowaniu za promowanie aktywności fizycznej w trosce o zdrowie i planetę, otrzymają zielony budżet o łącznej wartości 60 tys. złotych. Natomiast trzy najbardziej zaangażowane firmy zostaną włączone w projekt rewitalizacji torfowisk – niezwykle ważnych dla funkcjonowania ekosystemów. Dodatkowo za wszystkich uczestników wyzwania Grupa LUX MED posadzi 10 tys. drzew.

Nowe rekordy i dumni zwycięzcy – tak można podsumować akcję Healthy Cities 2023 organizowaną przez Grupę LUX MED. W tegorocznej edycji wzięło udział 10 tys. uczestników. Wszyscy, którzy brali udział w sportowej rywalizacji przez cały czerwiec chodzili, biegali czy spacerowali dla zdrowia i planety. Mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu oraz pracownicy ponad 90 firm wspólnie przeszli 1,8 miliarda kroków.

– Nasza akcja ma przypomnieć, że każdy krok ma znaczenie dla zdrowia. Widzimy, że rola aktywności fizycznej jest wciąż przez wiele osób niedoceniania, dlatego zachęcamy do zmiany nawyków przez wykonanie podstawowych i zarazem najprostszych działań profilaktycznych – chodzenia. Wierzę, że udział w wyzwaniu pozwolił uczestnikom poczuć, jak duży wpływ na nas mają małe zmiany, jakie wprowadzamy do naszej  codziennej rutyny – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

Zdrowe nawyki i działania dla planety

Firmy, których pracownicy zebrali najwięcej kroków, obejmą patronatem projekt rewitalizacji polskich torfowisk, realizowany we współpracy z organizacją UNEP/GRID (działającą w Polsce na rzecz misji Programu ONZ ds. Środowiska). W tym roku przyznano trzy miejsca pierwsze:

  • DB PORT SZCZECIN – I miejsce w kategorii do 500 pracowników/-czek
  • AC S.A. – I miejsce w kategorii 501-5000 pracowników/-czek
  • OM NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań – I miejsce w kategorii od 5001 pracowników/-czek

Wśród miast pozycję lidera zajęły Świętochłowice. Warto podkreślić, że to już drugie zwycięstwo tego miasta w wyzwaniu Healthy Cities. W tym roku, poza zielonym budżetem o wartości 30 tys. zł, przeznaczonym na wsparcie proekologicznych inicjatyw, miasto otrzyma także nagrodę w postaci organizacji dla dzieci i młodzieży warsztatów z zasad pierwszej pomocy pod nazwą „Umiem Pomóc” . Drugie miejsce, podobnie, jak w zeszłym roku zajęło Świnoujście. Natomiast trzeci był Zamość.

– Każdy kto dołączył do naszego wyzwania jest wygrany. Cieszymy się, że z roku na rok liczba uczestników i ich zaangażowanie w akcję  rośnie. To pokazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi roli  jaką  profilaktyka ma na  nasze życie. Wyzwanie łączy ruch, zdrowie i troskę o planetę pod jednym dachem, co znakomicie koresponduje z duchem zrównoważonego rozwoju. Liczny udział firm pokazuje, że  przestaje on być wyłącznie modnym hasłem, a przybiera realny  kształt i ma swój wyraz w codziennym życiu – podkreśla Łukasz Niewola, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED.

Tegoroczna akcja była trzecią edycją projektu. W 2022 r. wzięło w niej udział 9 tys. osób, a uczestnicy pokonali ponad 1,5 mld kroków, czyli 27 razy okrążyli Ziemię. Zwycięskie samorządy przeznaczyły zielone budżety m.in. na: zakup pól lawendowych z hotelami dla ptaków i owadów, pojemników na korki, budki dla kaczek czy kotów, a także urządzenia do pomiaru czasu podczas miejskich zawodów sportowych. Z kolei najlepsze w rankingu firmy wspólnie z Lasami Państwowymi posadziły 9 ha drzew.  

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 23 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *