Wywiad

Zdrowie odmienione przez wszystkie litery ESG – Wywiad z Joanną Węgrzynowską z LUX MED -cz.1

Miałam przyjemność porozmawiać z Joanną Węgrzynowską o zdrowych miastach, społecznościach lokalnych, współpracy z samorządami, a przede wszystkim o zdrowiu, odmienionym przez wszystkie litery ESG, które jest priorytetem Grupy LUX MED.

Joanna Węgrzynowska

Kierowniczka ds. ESG w Grupie LUX MED. Ekspertka z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarze zrównoważonego rozwoju. Specjalizuje się w dekarbonizacji i raportowaniu niefinansowym. Odpowiada m.in. za strategię ESG Grupy LUX MED, cele SBTi spółki a także za ogólnopolskie projekty tj. Indeks Zdrowych Miast oraz Healthy Cities. Posiada doświadczenie w globalnych firmach w zakresie wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, raportowania i projektów społecznych. Propagatorka edukacji nt. wpływu zmian klimatu na zdrowie. Członkini Rady ds. Czystego powietrza oraz Rady ds. Zielonej transformacji Konfederacji Lewiatan. Absolwentka Zarządzania i marketingu Akademii L. Koźmińskiego, Dziennikarstwa i komunikacji na Uniwersytecie Warszawskim a także Executive Programme „Sustainability: Your competitive advantage” na IE Business School w Madrycie i „Executing Sustainability Strategies” na Imperial College Business School w Londynie.

Część Pierwsza

Jakie są główne cele i priorytety Grupy LUX MED w zakresie strategii ESG?

W zeszłym roku opublikowaliśmy nasz pierwszy raport zrównoważonego rozwoju i to był taki moment, w którym podjęliśmy decyzję, żeby nakreślić strategię ESG na najbliższe 3 lata. Zrobiliśmy analizę interesariuszy, analizę wpływu, zbadaliśmy jak my, jako firma wpływamy na otoczenie, wskazaliśmy najistotniejsze kwestie. Wspólnym mianownikiem dla trzech filarów ESG dla naszej firmy jest ZDROWIE. Zdrowie w obszarze środowiskowym rozumiemy jako zdrowie naszej planety, w obszarze społecznym to właśnie zdrowie społeczeństwa, a w ramach ładu korporacyjnego jest to zdrowie naszej organizacji. W ramach tych trzech części ustaliliśmy konkretne cele, a proces tworzenia strategii był omawiamy na Komitecie ESG, któremu przewodniczy prezeska LUX MED.

LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy Bupa. Mamy wspólny ambitny cel, który jest – Misja zero, czyli zeroemisyjność do 2040 roku. Cel ten jest zatwierdzony przez SBTi (Science Based Targets Initative), co oznacza, że jesteśmy jedną z około dwóch tysięcy firm na świecie, które tak ambitnie podchodzą do dekarbonizacji. Takie zobowiązanie nie jest powszechne, więc jest to wyróżnik, nie tylko na rynku polskim, ale i na świecie. Nasza branża odpowiada za około 4,5-5% emisji na świecie. Jako firma z sektora prywatnych usług medycznych, chcemy te emisje redukować.

Jakie działania podejmuje LUX MED w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zdrowotnym, które są związane ze zmianami klimatycznymi?

W LUX MED wierzymy, że nie ma zdrowego człowieka bez zdrowego środowiska, więc tak samo jak dbamy o zdrowie ludzi, jesteśmy zobowiązani do tego, żeby dbać o zdrowie planety. Zbieramy dane dotyczące emisji CO2 co kwartał, liczymy ślad węglowy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat (od 2019) mimo bardzo dynamicznego wzrostu firmy, zmniejszyliśmy emisje w zakresach 1 i 2, o ponad 19%. To jest już dobry wynik, ale jeszcze daleka droga przed nami, by w zakresach 1, 2 i 3 osiągnąć 0 do 2040 roku. Nad rozwiązaniami zmniejszającymi ślad węglowy pracuje dedykowany zespół. Nie są to jednak rzeczy łatwe, celem istnienia biznesu jest m. in. wzrost i rozwój, a wiadomo, że im jest to większa firma, tym większe emisje. Wymaga to ogromnych nakładów finansowych, a także dużej mobilizacji wewnątrz organizacji, żeby skutecznie te cele realizować.

Zachęcam do zapoznania się z raportem Konfederacji Lewiatan „Pozytywny wpływ zielonej transformacji na zdrowie”. Raport ten przedstawia cały proces zmian klimatycznych, od ich początków, przez regulacje takie jak Porozumienie Paryskie, aż do obecnego stanu rzeczy. Wskazuje, że zmiany klimatyczne odczuwamy coraz bardziej każdego roku, ilustrując to praktycznymi przykładami, jak wysokie temperatury i fale upałów. Stanowią one zagrożenie dla osób starszych i dzieci, zwiększając ryzyko udarów, zawałów serca oraz chorób związanych z krążeniem. Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do częstszych przypadków astmy, alergii, infekcji górnych dróg oddechowych oraz nowotworów. Raport porusza również pojęcie depresji klimatycznej, odnosząc się do obaw ludzi związanych z przyszłością w kontekście zmieniającego się klimatu.

Drugim z naszych celów środowiskowych jest gospodarka cyrkularna. Działania w tym obszarze są bardziej punktowe, w zeszłym roku przeprowadziliśmy akcję-segregację, polegającą na poprawie segregacji odpadów w ambulatoriach. Dzięki tej akcji zredukowaliśmy o 45% ilość odpadów medycznych.

W tym roku realizujemy też projekt, przy którym wspiera nas polski startup EcoBean, odbiera on fusy po kawie i przetwarza je na półprodukty dla różnych gałęzi przemysłu: m.in. do branży farmaceutycznej, kosmetycznej itp. EcoBean to Startup roku nagrodzony podczas Impact’u w Poznaniu. Pomysł na tę współpracę pojawił się w ramach wewnętrznego konkursu dla pracowników – LUX Kreacja. Mogą oni tam zgłaszać swoje pomysły i jednym z nich właśnie był EcoBean.

W jaki sposób motywujecie ludzi do zdrowego stylu życia?

Mamy cały czas na uwadze zdrowie społeczeństwa, postawiliśmy sobie cel, żeby objąć 2 miliony osób różnymi akcjami dotyczącymi profilaktyki. Jesteśmy partnerem na wielu konferencjach, na których stawiamy nasze stoiska z badaniami profilaktycznymi, gdzie można zmierzyć podstawowe parametry (analizę składu ciała), nawodnienie organizmu, a także zrobić badanie z palca na poziom cholesterolu; organizowaliśmy też szczepienia na grypę, więc te działania są bardzo zróżnicowane.

Bardzo ciekawym projektem jest Healthy Cities. W tym roku odbędzie się czwarta edycja, akcja jest wyzwaniem dla mieszkańców miast a także dla naszych klientów. Każdy może dołączyć pobierając bezpłatną aplikację zliczającą kroki.

Chcemy motywować ludzi do zwiększania codziennej dawki ruchu. Każdy z nas powinien dziennie przechodzić minimum 6 tysięcy kroków. Staramy się zachęcić ludzi, żeby nie siedzieli tylko przy biurku, żeby się przeszli, przespacerowali, zabrali dzieci, rodziny, sąsiadów. Żeby biegali, żeby przeszli po schodach zamiast wybierać windę.

Miasta i firmy z najbardziej aktywnymi uczestnikami wygrywają. Najlepsze miasta otrzymują zielony budżet w łącznej wysokości 60 tysięcy złotych. Mogą przeznaczyć go na wybrane przez siebie inicjatywy związane ze zdrowiem, sportem lub środowiskiem. Celem jest wsparcie lokalnej, zielonej przestrzeni, ale decyzję zostawiamy miastom. W poprzednich latach np. Świnoujście zakupiło dla Miejskiego Ośrodka Społecznego specjalny sprzęt do zawodów biegowych, w Świętochłowicach powstały domki dla pszczół i pola lawendy dla zapylaczy, w innych miastach zbudowano np. budki lęgowe dla kaczek.

Firmy w nagrodę wraz z nami obejmują patronatem torfowiska. W zeszłym roku zostaliśmy partnerem programu Re:Generacja UNEP Grid Warszawa i objęliśmy wsparciem rewitalizację 17 ha torfowisk w ramach Healthy Cities.

Łącznie w czterech edycjach naszego wyzwania wzięło udział 24,5 tysiąca osób. W ostatniej edycji za każdego uczestnika, też jako  nagrodę dodatkowo zasadziliśmy po jednym drzewie a w ciągu trzech edycji – ponad 450 tys. drzew.

Zachęcam do udziału w tegorocznej edycji – startujemy we wrześniu!

Wspomniałaś o Indeksie Zdrowych miast, mogłabyś więcej o nim powiedzieć?

Zainicjowaliśmy badanie „zdrowotności” miast – Indeks Zdrowych Miast przy współpracy z naukowcami Szkoły Głownej Handlowej w Warszawie oraz Fundacją GAP. Badanie objęło 66 miast na prawie powiatu.

Chcieliśmy stworzyć narzędzie, z konkretnymi wskaźnikami, które odpowiada na pytanie, czym w jest zdrowe miasto, jak je zdefiniować, jakie aspekty powinny być uwzględnione. Metodologię badania wypracowali naukowcy SGH oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na zdrowie w miastach składa się wiele aspektów, które podzieliliśmy na 8 obszarów zawierających blisko 70 wskaźników: Zdrowie, Ludność i pokolenie, Usługi komunalne i społeczne, Mieszkalnictwo, Środowisko, Infrastruktura, Przestrzeń, Edukacja.

Oceniano takie aspekty jak liczbę programów profilaktycznych i koszt na mieszkańca, które miasta mają w budżetach, jakość powietrza i wód, ilość przestrzeni zielonych, aspekty edukacyjne, dostęp do mieszkań i ich jakość, czy obszar infrastruktury- zagospodarowania miast. W Indeksie znajdują się także usługi komunalne i społeczne oraz kategoria demograficzna dotycząca m.in. mediany wieku, zachorowalności na choroby cywilizacyjne.

Indeks Zdrowych Miast został stworzony po to, by pomagać włodarzom miast i mieszkańcom. Ciekawym przykładem takiej właśnie współpracy jest miasto, które w zestawieniu w Indeksie Zdrowych Miast uplasowało się na jednym z ostatnich miejsc. Okazało się to bardzo motywujące. Prezydent tego miasta wyszedł z inicjatywą i pytaniami co może zrobić by to zmienić, a także wyraził chęć konsultacji z naukowcami z SGH-u, aby ustalić działania by miasto w kolejnych edycjach poprawiło swój wynik i stało się zdrowsze dla mieszkańców. To nas bardzo cieszy!

W 66 badanych miastach mieszka około 12,4 miliona ludzi, więc jest około 1/3 populacji Polski. Tak więc można powiedzieć, że jest to przekrojowe badanie dobrobytu, dające odpowiedź, które z tych miast oferuje zdrowe środowisko do rozwoju i do życia.

Jakie wnioski pojawiły się wam po analizie wskaźników Indeksu Zdrowych Miast?

Przy okazji badania dostrzegliśmy dużą potrzebę synergii między samorządami, biznesem, administracją państwową oraz mieszkańcami. Stąd wyszedł pomysł na Kongres Zdrowych Miast. Chcemy, żeby stał się platformą, która te środowiska połączy. Jest bardzo wiele ciekawych projektów, które mogą razem zrobić, korzystając też ze wsparcia NGOs-ów i lokalnych aktywistów.

Kongres Zdrowe Miasta odbędzie się w dniach 23-24 września w murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ma na celu budowanie dla mieszkańców miast nowoczesnych , odpowiadających na potrzeby, wspierające zdrowy tryb życia w miastach.

Hasłami, które towarzyszą tej konferencji są: Ludzie, biznes, środowisko.

Rada programowa kongresu jest bardzo zaangażowana w ten projekt, jest w niej oczywiście nasza pani prezes, rektor SGH pan profesor Piotr Wachowiak, profesor Jerzy Hausner, prorektorka SGH profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong, dziennikarka Ewa Ewart, Natalia Hatalska- znana analityczka trendów, prezeska zarządu FOB Maria Krawczyńska-Kaczmarek, Bernard Waśko, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Podczas konferencji ogłosimy wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast oraz chcemy poruszyć nowy temat – Indeks Zdrowych Firm – jest to projekt mający na celu ocenę firm pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników oraz ich rodzin, a także otoczenia. Inicjatywa, do której firmy będą mogły dobrowolnie się zgłaszać, jest obecnie na etapie tworzenia przez grupę seminaryjną pod przewodnictwem profesora Jerzego Hausnera. Grupa ta, składająca się z psychologów, przedstawicieli biznesu i naukowców, pracuje nad wyznaczeniem ram i założeń projektu. Podczas kongresu odbędzie się okrągły stół, który pozwoli na analizę dotychczasowych prac oraz dopracowanie szczegółów oceny firm.

Wartością dodaną (taką wisienką na torcie) kongresu będzie na pewno to, że część środków z konferencji przekażemy na program edukacyjny Pani Ewy Ewart. Cykl szkoleń dla dzieci w szkołach na temat zmian klimatu. Zachęcam do rejestracji  – udział w wydarzeniu jest bezpłatny: Rejestracja | Zdrowe Miasta

Już wkrótce druga część wywiadu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *