Dzień każdej kobiety

 

Z okazji dnia kobiet chciałabym życzyć wszystkim kobietom wolności, możliwości realizowania swoich planów w wolnym od uprzedzeń świecie. Życzę żeby wszystkie kobiety miały prawo do decydowania o sobie i swoim losie, mogły realizować marzenia i same wybierać, jaką rolę chcą odgrywać w społeczeństwie.

Życzę też młodym matkom łatwych powrotów do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Wiele kobiet wydłuża go by być ze swoimi dziećmi jak najdłużej, spotykają się potem z trudnością w znalezieniu nowej pracy, zwłaszcza gdy przerwa w karierze zawodowej rozciągnęła się na kilka lat. W związku z tym zjawiskiem pojawiły się programy, które pomagają powrócić do pracy po urlopie wychowawczym.

W ramach wielu polskich programów finansowych z budżetu Państwa lub ze środków Unii Europejskiej młode mamy mogą ubiegać się o różne formy wsparcie takie jak: poprawę kwalifikacji poprzez  szkolenia, kursy oraz dofinansowanie studiów podyplomowych, doradztwo zawodowe z przygotowaniem planu działań dla danej osoby. Powrót do pracy ułatwiają propozycje staży i praktyk, tworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolach, aby rodzic miał możliwość pracy zawodowej, są również programy wsparcia finansowego na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Młode mamy, które znalazły zatrudnienie mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek. (program Wiedza Edukacja Rozwój)

Mimo wielu programów pomocowych powrót do pracy może okazać się dużym wyzwaniem. Młode mamy odzwyczajają się od typu pracy przyjętego w biznesie, a po pracy w domu czekają na nie kolejne obowiązki. Ważne jest nastawienie pracodawców, którzy dając młodym mamom czas na przystosowanie się do nowych warunków zyskują dobrze zorganizowanego i wartościowego pracownika.

Młode mamy, bądźcie odważne! jesteście wspaniałymi pracownikami, potraficie poradzić sobie z każdym wyzwaniem, w końcu największe z nich patrzy na was każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *