Niezwykłe kobiety


Chociaż każdy z nas ma wpływ na wygląd świata i rzeczywistość, która nas otacza, przeważnie przyjmujemy ją jako pewnik i biernie akceptujemy to, co przynosi nam los – uznajemy za stałą to, że już zawsze będzie na świecie głód i nierówności społeczne.

A gdyby tak na chwilę zatrzymać się i zastanowić , co trzeba by było zrobić żeby zmienić ten stan rzeczy? Co zrobić by ratować ginące gatunki, ratować środowisko? Jak walczyć z dyskryminacją?

W dzisiejszym artykule przedstawię Wam sylwetki niezwykłych kobiet, które zadały sobie to właśnie pytanie i zaczęły działać. Od małych kroczków do wielkich akcji i realnych efektów: kobiety, które nie bały się powiedzieć NIE i działały dalej, niezależnie od barier i przeciwności które napotkały. Kobiety, które walczą by zmieniać postrzeganie takich zagadnień, jak feminizm, różnorodność i równość. Są to kobiety, które inspirują także mnie. Mam nadzieję, że i wam pomogą znaleźć siłę by zacząć działać.

A oto i one 😉

Selina Juul

1

Mało znana w Polsce, ale doskonale znana w Danii działaczka na rzecz przeciwdziałania marnowaniu żywności – Selina Juul. Pochodzi z Rosji, wychowywała się w ciężkich czasach więc z powodu problemów z zaopatrzeniem i pustek w sklepach zdarzało się, że w jej domu brakowało jedzenia. Po przeprowadzce do Danii zobaczyła, że mimo iż sklepy są pełne żywności to ogromne jej ilości są marnowane i wyrzucane. Postanowiła to zmienić i  założyła organizację „Stop Wasting Food Movement Denmark” która prężnie działa na rzecz edukacji i uświadamiania społeczeństwa jak ważne jest, żeby nie marnować żywności. [1]

Dziś może śmiało mówić o sukcesie – jej działania sprawiły, że w Dani wskaźnik marnowania żywności zmniejszył się o 25% w przeciągu 5 lat,dzięki wielu spotkaniom z właścicielami supermarketów, przedstawicielami rządu i zwykłymi konsumentami. O swojej misji opowiadała na TEDexie w 2012 roku. https://youtu.be/dIIhbjY4s8A

Dlaczego mnie inspiruje?

Jest dla mnie przykładem postawy “chcieć to móc”, sama poruszyła bardzo ważny temat marnowania żywności, o którym w Danii nie mówiono i o którym my sami często zapominamy. Podoba mi się to, że wciąż kontynuuję swoją misję – edukując konsumentów jak można wykorzystywać jedzenie i jak go nie marnować.

poniżej, krótki filmik o niej:

 

Malala Yousafzai

2

 

Młoda dziewczyna, pakistańska działaczka, która jako nastolatka anonimowo pisała blog o życiu pod rządami Talibów. Było to surowo zabronione i groziły za to bardzo surowe kary, a nawet śmierć. Ale ona ukrywając się pod pseudonimem, odważnie pisała o tym, jak Talibowie zamykają szkoły i wprowadzają coraz więcej zakazów, a życie z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze. Wyrażała w ten sposób swój sprzeciw przeciw temu, co ją otaczało, a zwłaszcza temu, że odbierano jej  oraz jej rówieśnikom podstawowe prawo do nauki. Próbowała uświadomić, jak ważny jest dostęp do wiedzy i że powinien być powszechny niezależnie od płci. Niestety kiedy jej tożsamość została odkryta Talibowie próbowali ją uciszyć, głośnym echem w mediach odbiła się próba jej zabójstwa, gdy jechała autobusem do szkoły. Malala przeżyła zamach na swoje życie i dziś walczy o dostęp do edukacji dla dzieci, jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Dlaczego mnie inspiruje?

Podziwiam jej odwagę i to, że mimo iż była świadoma konsekwencji swoich działań, nie przerwała ich bo wierzyła, że ważne jest pokazanie Światu co dzieje się pod rządami Talibów, chociaż jej postać i młody wiek wykorzystano bardzo medialnie, to pozostaje dla mnie jednym z aktualnych symboli walki o edukację dla wszystkich, niezależnie od płci. [2]

 

Ewa Błaszczyk

3

Polska aktorka teatralna, filmowa, znana jednak jako jedna z założycieli oraz prezes fundacji “Akogo?” mającej na celu pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, przebywającymi w stanie śpiączki. Fundacja “Akogo?” otworzyła 7 grudnia 2012 roku pierwszą w Polsce klinikę Neurorehabilitacyjną “BUDZIK”, której pacjenci mają opiekę i rehabilitację na międzynarodowym poziomie i mają dostęp do najnowocześniejszych terapii. Obecnie Ewa Błaszczyk planuje otworzyć klinikę, w której będzie można wybudzać osoby dorosłe (powyżej 18 roku życia).[3]

Dlaczego mnie inspiruje?

Ewę Błaszczyk podziwiam za hart ducha i za to, że potrafiła ciężkie życiowe doświadczenia przekuć we wspaniały projekt, który był w Polsce bardzo potrzebny – Klinikę „Budzik”. Podziwiam ją za to, że zamiast załamać się gdy jej córka zapadła w śpiączkę, postanowiła walczyć o wybudzanie nie tylko jej ale i innych dzieci. Dzięki jej staraniom wprowadzane są nowoczesne metody leczenia, na które polskie dzieci mógłby liczyć tylko za granicą, za to że podejmuje się eksperymentalnych metod, które dają fantastyczne skutki, a zwłaszcza za to, że dała nadzieję na wybudzenie swoich bliskich tak wielu osobom.

Anna Dymna

4

Polska aktorka teatralna i filmowa, doktor honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej, prowadzi Fundację „Mimo Wszystko”. Znana ze swojej działalności charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych. Jej fundacja „Mimo Wszystko” początkowo zajmowała się Warsztatami Terapii Artystycznej i opieką nad niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami schroniska w podkrakowskich Radwanowicach, ale dzięki działaniom Pani Anny fundacja stała się bardzo rozpoznawalna i obecnie jako instytucja charytatywna pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce.

Pani Anna organizuje również Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, który daje możliwość wystąpienia na prawdziwej scenie osobom z różnymi stopniami niepełnosprawności, takie występy dodają im bardzo dużo pewności siebie oraz radości, uczestnicy walczą również o Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia. Oprócz tego Pani Anna angażuje się w wiele akcji charytatyw
nych, akcje
WOŚP, Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, fundacji: „Mam Marzenie”, „Nuta Nadziei”, „Akogo?” i wiele innych. [4]

https://youtu.be/BqZM7k–174

Dlaczego mnie inspiruje?

Jest dla mnie kobietą o ogromnym sercu, w którym znajdzie się miejsce dla każdego i symbolem bezinteresownej pomocy osobom niepełnosprawnym. Jej spokój, upór i chęć niesienia pomocy są da mnie źródłem inspiracji do tego by działać na rzecz potrzebujących.

Dorota Wellman

5

Dziennikarka, prezenterka telewizyjna i radiowa oraz producentka. Razem z Marcinem Prokopem tworzy duet w programie Dzień Dobry TVN. Z Pauliną Młynarską prowadzi w TVN Style program “Miasto kobiet”, bardzo charyzmatyczna i pełna pozytywnej energii kobieta, aktywnie działająca na rzecz praw kobiet, często głośno wyrażająca swoje poglądy. Felietonistka Wysokich Obcasów.

W 2011 r. wystąpiła w spotach reklamowych jogurtów Activia. Za udział w kampanii otrzymała 200 tys. złotych honorarium, które przekazała na cele fundacji TVN Nie jesteś sam, podkreślając, że zna jej działania, więc ma do niej zaufanie. W sierpniu 2015 r. rozpoczęła współpracę z siecią sklepów Lidl gdzie prowadziła program “Dorota, Karol i goście” z Karolem Okrasą, za które otrzymała 300 tys. zł. Dochody rozdzieliła między wyżej wymienioną fundację (100 tysięcy) i mniejsze organizacje charytatywne. [5]

Dlaczego mi imponuje?

Ta kobieta to petarda:) Dziennikarka, prezenterka telewizyjna i radiowa oraz producentka, a do tego osoba bardzo zaangażowana w akcje charytatywne na rzecz ludzi i zwierząt. Moje serce zdobyła gdy przekazała swoje honorarium za udział w reklamach na cele charytatywne, i nie to nie jeden raz! Jej wielkie serce jeszcze nie raz nas zaskoczy. Do tego jest niesamowicie pogodną osobą, uczy dystansu do siebie i świata, a także potrafi tupnąć nogą i wprost wyrazić swoje zdanie. To cechy, które bardzo u niej lubię. [6]

Emma Watson

6

Większość osób kojarzy Emmę Watson z jej aktorskich ról takich jak Hermiona w Harrym Potterze czy Bella z Pięknej i Bestii, ale Emma nie jest tylko aktorką, która pozuje na czerwonym dywanie i bawi na bankietach. Jest delegatką ONZ, feministką i aktywnie walczy o prawa kobiet. Jej wystąpienie w ONZ bardzo zapadło mi w pamięć, zwróciła uwagę jak negatywne skojarzenia budzi dziś słowo „feministka” jak zaczęło nam się to kojarzyć z kobietą, która nienawidzi mężczyzn i jak ważne jest żeby przywrócić pierwotne znaczenie słowa feminizm- walki o równość niezależnie od płci. [7]

Dlaczego mi imponuje?

Jest dla mnie przykładem osoby znanej- aktorki, celebrytki, której nie uderzyła do głowy „woda sodowa” od sławy, która mimo że nie musiała, skończyła studia i się rozwija, a obecnie wykorzystuje swoje możliwości i wpływy w walce o podstawowe prawa kobiet, które w wiele miejscach świata są łamane. Cieszę się, że jest ktoś kto przywraca feminizmowi jego znaczenie.

Emma Watson w czasie wystąpienia w ONZ przywiodła słowa Edmund Burke

Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili.

Myślę, że to jest właśnie najważniejsza myśl tego artykułu, jeśli chcemy by świat był lepszy musimy chociaż spróbować go takim uczynić.

 

Jest jeszcze wiele kobiet, które bardzo podziwiam, chciałam również o nich wspomnieć

Beata Pawlikowska

Przede wszystkim podróżniczka, wulkan pozytywnej energii, publicystka, autorka książek i poradników. Podziwiam ją za to, że podąża za marzeniami, zwiedza świat i dzieli się tym wszystkim z nami.

Siostra Małgorzata Chmielewska – niesamowicie ciepła osoba, która prowadzi dom dla osób z niepełnosprawnością umysłową. Poświęciła im swoje życie, walczy o ich dobro i edukuje społeczeństwo, jak wartościowi są to ludzie.

Diane Fossey – zoolog, która wiele lat prowadziła pracę badawczą nad gorylami górskimi w lasach Rwandy. Została zamordowana za swoją walkę o siedliska goryli.

Sybill Berwid-Wójtowicz – specjalizuje się w dziedzinie dietoprofilaktyki ludzi (oraz zwierząt) o czym pisze na swoich blogach www.dietoprofilaktyka.blogspot.com, jest źródłem siły i inspiracji dla osób walczących z chorobą nowotworową, którą sama pokonała, doradza co warto jeść i jak na stronie www.onkokuchnia.blogspot.com, jest wulkanem pozytywnej energii, działa również bardzo aktywnie na rzecz zwierząt.

Agnieszka Dejna – niesamowicie pozytywna kobieta, wbrew wszelkim przeciwnościom stworzyła browar spółdzielczy, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także prowadzi dla nich program nurkowania „Pojąć Głębię”. 

Joanna Malinowska-Parzydło (CVO Personal Brand Institute, założycielka projektu HR Influencers), niesamowicie inspirująca kobieta biznesu,trener i autorka książek.

Kobiety – Astronautki, które polecą na Marsa: Ane McClain, Nicole Aunapu Mann, Christina Hammock Koch i Jessica Meir podziwiam za odwagę i determinację, które pozwoliły im dostać się do bardzo elitarnego grona astronautów.

A także wiele innych niesamowitych kobiet, a Was drogie czytelniczki i czytelnicy, kto inspiruje?:)

 

Źródła:

[1] http://www.stopspildafmad.dk/inenglish.html

[2] http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,14798454,Pokojowy_Nobel_dla_Malali_Yousafzai.html?disableRedirects=true

[3] http://haloziemia.pl/z-histerii-nic-nie-wynika/

[4] http://mimowszystko.org/anna-dymna/

[5] http://www.dorotawellman.com/

[6] htt
p://natemat.pl/191623,dorota-wel
lman-mozesz-jej-nie-lubic-ale-nie-masz-prawa-jej-nie-szanowac

[7] http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,16689598,Emma_Watson__z_Hogwartu_do_ONZ.html?disableRedirects=true

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *