Czy moda przyszłości to moda etyczna?

Stoimy u progu ciuchowej rewolucji. Zmienia się podejście społeczeństwa i konsumenta to kupowanych ubrań i dodatków. Modne kiedyś futra czy buty ze skóry krokodyla dziś budzą niechęć, politowanie, a nawet odrazę. Coraz więcej domów mody odchodzi od naturalnych futer i skór, na rzecz ekologicznych odpowiedników.

Dziś pełne wykluczenie tych produktów wydaje się mało prawdopodobne, ale jeszcze parędziesiąt lat temu futrzany kołnierz z futra prawdziwego geparda był hitem mody.

Zmienia się podejście i powoli wyżej stawia się ochronę zagrożonych gatunków niż modę. Oczywiście zawsze znajdą się amatorzy prawdziwych futer, ale coraz szersze rzesze konsumentów wywierają nacisk na globalne marki, dzięki temu kolejne firmy ogłaszają rezygnację z użycia naturalnych futer w swoich wyrobach. Futer nie uświadczymy ani w ubraniach, ani w dodatkach marek Spółki LPP: Reserved, Tallinder, Mohito, Cropp, House czy Sinsay. Z futer zrezygnowały również ZARA, Topshop, H&M, COS, Marks & Spencer i co zaskakujące Hugo Boss i Armani znane jako marki luksusowe, a przecież to właśnie postrzeganie futer jako dobra luksusowego odpowiada za ich stałą popularność np. w Rosji. (LINK)

Etyczna moda to nie tylko nie używanie futer, to szersze spojrzenie na cały łańcuch dostaw produktu oraz na jego przyszłość. Projektowanie tak, żeby wpływ na środowisko był minimalny, a warunki wszystkich wytwórców i plantatorów jak najlepsze. (Warto przeczytać o fair trade: LINK) . Etyczna moda szuka nowych rozwiązań, tworzy tkaniny z materiałów uznawanych wcześniej za odpady. Ponownie wykorzystuje ubrania oddane do lumpeksów, lub skraca dystans pomiędzy wytwórcą, a odbiorcą.

Postęp technologii pozwala już produkować sztuczną skórę, imitację futer, ale na razie dobre jakościowe produkty są drogie, a tanie wyrządzają niejednokrotnie większą szkodę środowisku niż klasyczna produkcja. Ale już za 50 lat sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej, rewolucja dzieje się na naszych oczach, produkujemy już tkaniny z zupełnie nowych, wcześniej nieznanych materiałów.

Przyjrzyjmy się kilku przykładom z bliska:

Plastik

Przekleństwo naszego wieku, wszechobecny, nie nadający się do recyklingu. Czy aby na pewno? Większości plastiku nie da się niestety użyć ponownie, ale są materiały takie jak PET które można przetworzyć na różne sposoby. Jednym z nich jest wytworzenie syntetycznego materiału, który po połączeniu np. z fusami po kawie daje mocną tkaninę. Takie hybrydy pojawiają się już w sprzedaży. (LINK)

Bambus, Motyle i bakterie

Dzięki inżynierii bionicznej (przyp. Autorki: nauka, która bada zachowania zwierząt i roślin, ich sposób życia i ewolucję) tworzy się nowoczesne materiały o minimalnym wpływie na środowisko i wykorzystujące wiedze płynącą z milionów lat ewolucji zwierząt i roślin.

Np. kolorowa tkanina Morphotex inspirowana jest skrzydłami motyla z Ameryki Południowej. Skrzydła te składają się z małych łusek odbijających światło więc de facto nie mają swojego koloru. Na tej samej zasadzie działa tkanin japońskiej firmy Tejin, nie jest w żaden sposób dodatkowo farbowana.

Bardziej ekologiczne od standardowych są tkaniny z bambusa, który rośnie szybko i bez nawozów, ale tak jak przy standardowej produkcji włókien na późniejszych etapach produkcji stosuje się chemikalia.  

 Celuloza wytrzarzana przez bakterie również może posłużyć do wytwarzania tkanin, Studio badawcze, Biocouture prowadzi prace nad samo rosnącym i samoodnawiającym się materiałem z bakteryjnej celulozy. Na specjalnych namoczonych membranach rośnie celuloza, którą można użyć potem do produkcji ubrań. Plusem jest również to, że ten materiał jest w 100% biodegradowalny. (LINK)

 Skórka pomarańczowa

 

Nie mam tu na myśli znienawidzonego cellulitu 😉 a otoczkę owocu pomarańczy, nie chodzi jednak o pomarańczową część, a białą siateczkę, która otula słodki miąższ.

Firma Orange Fiber z Sycylii (LINK) wyszła naprzeciw ogromnej produkcji cytrusów i odpadów, które się przy tym pojawiały. Opatentowały metodę wytwarzania pomarańczowej tkaniny, która ma ponoć zbawienny wpływ. (LINK)

Kiss my ananass

 

Moje największe zaskoczenie zeszłego roku, tkanina skóropodobna z liści ananasów. Zjadamy tylko środek owocu ananasa, pyszne żółte krążki trafiają do gastronomii, a liście i skórka jako odpad są utylizowane. Dr Carmen Hijosa i jej firma Ananas Anam  wpadła na pomysł jak je wykorzystać. Wytwarza z nich tkaninę podobną w dotyku i wyglądzie do skóry. Może macie ochotę na anansową torebkę? (LINK)

Po co wyrzucić?

 

W świecie w którym każdy z nas chce być unikalny doskonale sprzedają się produkty wyjątkowe, pojedyncze. Przy produkcji masowej produkcji ubrań często zostają końcówki tkanin i skór, dla gigantów jest to margines materiału, ujęty w kosztach przeznaczony do wyrzutu. Jednak z punktu widzenia małych producentów to nie są odrzuty, a prawdziwe skarby.

Tak o to powstają wyjątkowe torby z końcówek skóry Oak Bags. Zamawiając, możecie być pewne, że tylko wy Będziecie miały taką torebkę, a wasz ślad węglowy będzie prawie zerowy.

Więcej o nich możecie dowiedzieć się z artykułu bloga How to Wear Fair? (LINK)

Trend zero waste (szerzej o trendzie zero waste i tym co jeszcze w się w nim zawiera już wkrótce w artykule ;)) jest międzynarodowy, w Ameryce powstają coraz częściej sklepy tylko z końcówkami materiałów z wielkich fabryk. Piękne kwieciste wzory oczarowują nowych nabywców zamiast trafiać na śmietnik.

Rynek etycznych ubrań powoli się rozszerza. Jest alternatywą dla zalewającej nasz bylejakości z sieciówek, ostateczna decyzja czy wybierzemy produkt z półki czy prosto od wytwórcy należy jednak od nas. Czynniki ekonomiczne jeszcze długo będą hamulcami zmian, także w obszarze etycznej mody.

Ale może gdy za parędziesiąt lat popatrzymy wstecz to zobaczymy jak odbyła się rewolucja w modzie?

Tego wam, zwierzętom i środowisku życzę.

 

Dodatkowe  źródła:

https://www.kokoworld.pl/blog/fair-trade/co-to-jest-etyczna-moda

http://ulicaekologiczna.pl/patronaty/etyczna-moda-od-podszewki

http://www.howtowearfair.com/zycie-na-miare-odziezowe-niewolnictwo-marek-rabij-2/

http://www.howtowearfair.com/etyka-w-modzie-czyli-csr-w-przemysle-odziezowym-magdalena-plonka/

Główne zdjęcie Photo by Inspirationfeed on Unsplash

 

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *