Lepszy świat dla zwierząt to lepszy świat dla nas wszystkich – Mars Polska podsumowuje 2023 rok


Psy i koty, z którymi dzielimy życie, czynią nasz świat lepszym nie tylko obdarowując nas bezgraniczną miłością i oddaniem, ale też pozytywnie wpływając na nasze zdrowie. Dlatego Mars Petcare, mając na względzie dobro jakie człowiek otrzymuje od czworonożnych przyjaciół, już od ponad 30 lat współtworzy ekosystem skoncentrowany wokół opiekunów zwierząt domowych w Polsce i realizuje szereg inicjatyw, aby tworzyć lepszy świat dla zwierząt. Rok 2023 to m.in. nowy projekt wsparcia psich opiekunów w potrzebie realizowany razem z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ), dzięki któremu napełniono 1 milion psich misek, a także 364 tony jedzenia przekazane fundacjom i organizacjom pozarządowym jako pomoc dla  psów i kotów przebywających pod ich opieką. Dzięki ogólnopolskiemu programowi dogoterapii prowadzonemu od 7 lat przez Fundację Dr Clown i firmę Mars, w 2023 roku ponad 7 900 osób uczestniczyło w terapeutycznych spotkaniach. Łącznie od początku trwania projektu w zajęciach wzięło udział ponad 21 300 beneficjentów, a do akcji dołączają kolejne placówki.

Naukowcy z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham już od ponad 30 lat analizują wpływ niesamowitej więzi między ludźmi a zwierzętami na nasze życie. Badania[1] wskazują, że kontakt ze zwierzętami pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Psy i koty czynią świat wspanialszym miejscem i zasługują na wszystko, co najlepsze. Właśnie dlatego firma Mars regularnie inicjuje programy CSR-owe z myślą o poprawie jakości ich życia i prowadzi działania, aby jak najwięcej psów i kotów w Polsce było zdrowych, szczęśliwych i mile widzianych. Rok 2023 to nie tylko kontynuacja i rozbudowa ogólnopolskiego programu dogoterapii, ale też nowy program wsparcia psich opiekunów, którzy znaleźli się w trudniej sytuacji ekonomicznej.

Pomoc schroniskom i zwierzętom w potrzebie

Mars Polska regularnie od ponad 30 lat wspiera schroniska oraz organizacje pozarządowe opiekujące się zwierzętami domowymi. Jak co roku również i w 2023 firma nie zapomniała o najbardziej potrzebujących przekazując ponad 364 tony jedzenia dla psów i kotów dziesiątkom schronisk i fundacji na terenie całej Polski. Niezmiennie od lat, w ramach wolontariatu (Mars Volunteer Program), Współpracownicy mogli poświęcić 16 płatnych godzin na pracę na rzecz bezdomnych zwierząt w schroniskach.

Współtworzenie ekosystemu, w którym zwierzęta i ich opiekunowie są w centrum, to efekt między innymi wieloletniej współpracy firmy Mars z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce. To dzięki tej współpracy udało się zrealizować wiele działań w imię tworzenia lepszego świata dla zwierząt, a rok 2023 ponownie pokazał siłę tego partnerstwa. Uruchomiony wspólnie w czerwcu mijającego roku, z okazji Dnia Psa, pogram PEDIGREE® Relief Fund powstał jako pomoc opiekunom w potrzebie, tak aby w obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej nie musieli oni podejmować dramatycznych decyzji o rozstaniu z psem i oddaniu go do schroniska. Kompletne i zbilansowane jedzenie, które marka przekazała opiekunom zwierząt za pośrednictwem TOZ, pozwoliło napełnić łącznie 1 milion psich misek. Dzięki temu wsparciu setki psów otrzymało jedzenie na cały rok i mogło pozostać w kochających domach, gdzie są otaczane odpowiedzialną opieką każdego dnia. W akcję zaangażowane było 37 schronisk i oddziałów TOZ, a dzięki ich doświadczeniu i znajomości potrzeb lokalnych społeczności pomoc dotarła tam, gdzie była najbardziej potrzebna.

 – Świat, jakiego pragniemy jutro, zaczyna się od tego jak robimy nasz biznes dziś – to globalna misja firmy Mars. Rodzinnej, prywatnej firmy, której doskonałe wyniki i jakościowy wzrost umożliwiają nasze działania CSR-owe, przyczyniając się do wprowadzania pozytywnych zmian na rzecz ludzi i zwierząt. Od 30 lat niezmiennie i konsekwentnie, jako zaufany partner realizujemy nasze zobowiązania w stosunku do społeczności, w których żyjemy i pracujemy, współpracując z organizacjami pozarządowymi i charytatywnymi, dzięki którym nasze wsparcie dociera do najbardziej potrzebujących. Wspieramy schroniska i fundacje pomagające zwierzętom w potrzebie. Wspieramy także psy pracujące na rzecz naszych społeczności lokalnych. W 2023 roku wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce zrealizowaliśmy między innymi program PEDIGREE® Relief Fund, aby pomóc psim opiekunom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Budowanie ekosystemu działającego na korzyść zwierząt to ciągłe zaangażowanie, dlatego do naszych inicjatyw zapraszamy parterów, którzy tak jak my mają na uwadze dobro naszych czworonożnych przyjaciół. W Mars wierzymy, że lepszy świat dla zwierząt, to lepszy świat dla nas wszystkich. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami kolejny rok z rzędu dbają o dobrostan zwierząt – mówi Sławomir Niżałowski, Prezes Zarządu firmy Mars Polska.

Dogoterapia wsparta uśmiechem pomogła już ponad 21 300 osobom

Badania nie pozostawiają wątpliwości. Towarzystwo psa pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w czasie pobytu w szpitalu. Podobne działanie ma śmiech, o który w polskich szpitalach od 25 lat dbają wolontariusze Fundacji Dr Clown. I właśnie z połączenia tych dwóch elementów zrodziła się idea współpracy firmy Mars Polska i Fundacji Dr Clown a w konsekwencji uruchomienie ogólnopolskiego programu zajęć dogoterapii połączonej z „terapią śmiechem”. Już od 7 lat w szpitalach dziecięcych w całej Polsce, a od 2021 roku także w Domach Pomocy Społecznej, można regularnie spotkać psy i ich certyfikowanych opiekunów-terapeutów, którzy niosą wspólnie wsparcie w ramach zajęć dogoterapii. W 2023 roku do grupy instytucji otwartych na tę wspaniałą inicjatywę dołączyły odziały rehabilitacji w 9 szpitalach m.in.  w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie czy Warszawie. Program rozwija się z każdym kolejnym rokiem. Na początku było to 5 szpitali, a rok 2023 to już łącznie 44 placówki, w których odbywają się zajęcia, w tym 27 szpitali i 17 DPS-ów.

W 2023 roku z mocy merdającego ogona, w ramach terapeutycznych spotkań z udziałem wyszkolonych psów i ich opiekunów, skorzystało 7935 osób, w tym 7225 małych pacjentów i 710 seniorów. Liczba małych pacjentów w porównaniu do roku 2022 wzrosła o ponad 140%, dzięki dołączeniu do zajęć dogoterapii nowych oddziałów. Od 2017 roku z dobroczynnej interakcji z czworonogami skorzystało łącznie 21 329 młodszych i starszych beneficjentów z wielu różnych szpitalnych oddziałów oraz Domów Pomocy Społecznej w kilkunastu miastach w Polsce. Liczba osób objętych dogoterapią w 2023 roku w ramach współpracy Mars z Fundacją Dr Clown wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu do pierwszego roku działania programu.

–  Ogólnopolski program terapii z udziałem psów rośnie z każdym kolejnym rokiem. Nie tylko zwiększa się liczba beneficjentów, ale dołączają też nowe placówki. W 2023 roku dodatkowo uruchomiliśmy zajęcia na oddziałach rehabilitacji dla dzieci, dzięki czemu jeszcze więcej małych pacjentów zyskało możliwość przytulenia się, pogłaskania i zabawy z czworonogiem. Takie spotkanie nie tylko przynosi wiele radości, ale przede wszystkim wspiera leczenie, łagodzi stres oraz poprawia samopoczucie. Jesteśmy wdzięczni dyrekcjom szpitali, że otwierają nam swoje drzwi i ufają w dobroczynne działanie relacji pies-człowiek. To ogromna duma i radość być współtwórcami tej wspaniałej inicjatywy – mówi Marzena Ignaczak, Dyrektor ds. Korporacyjnych w Mars Polska.

–  Relacja pomiędzy człowiekiem i psem jest wyjątkowa, niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Dlatego dogoterapia to jedna z najbardziej przyjemnych, a zarazem niezwykle skuteczna, część często długiego procesu leczenia i rehabilitacji. To dlatego, że czworonogi ofiarowują bezwarunkową miłość, bezpieczeństwo, radość i bezkrytyczne wsparcie, co jest ogromnym motywatorem dla dzieci i osób starszych. Psy akceptują wszystkich, bez względu na stopień niepełnosprawności czy zaawansowanie choroby. Przebywając z psem pacjenci odbierają jego pozytywną energię, otwierają się, nabierają odwagi do pokonywania trudności, z większym zapałem podchodzą do ćwiczeń terapeutycznych. Wzruszające są momenty, gdy widzimy twarze naszych podopiecznych w czasie zajęć dogoterapii. Zadowolenie, wzruszenie, wachlarz pozytywnych emocji i to, jak się otwierają dzięki obecności zwierzęcia. Dzięki psom motywacja pacjentów wzrasta, a efekty terapeutyczne rosną – mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown.

###

O Mars Petcare

Mars Petcare jest częścią Mars Incorporated, rodzinnej firmy z ponad stuletnią historią tworzenia różnorodnych produktów  i oferowania usług dla ludzi i ukochanych przez nich zwierząt domowych. Niemal 100 000 Współpracowników Mars Petcare   w 130 krajach jest oddane jednej misji: tworzeniu LEPSZEGO ŚWIATA DLA ZWIERZĄT. Dzięki 85-letniemu doświadczeniu nasze portfolio prawie 50 marek pozwala zaspokajać potrzeby zdrowotne i żywieniowe zwierząt domowych na całym świecie, w tym poprzez marki takie jak PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYAL CANIN®, SHEBA®, CESAR®, GREENIES™, IAMS™ i EUKANUBA™ oraz dzięki współpracy z wiodącą instytucją naukową Instytut Nauki o Zwierzętach WALTHAM , który rozwija badania nad żywieniem i zdrowiem zwierząt od ponad 50 lat. Mars Petcare jest również wiodącym dostawcą usług weterynaryjnych poprzez międzynarodową sieć ponad 2 500 szpitali dla zwierząt i usług diagnostycznych, w tym AniCura, AntechAsia Diagnostyka Weterynaryjna BANFIELD, BLUEPEARL, Linnaeus, Mount Pleasant, VCA, VES i VSH. Jesteśmy również aktywni w obszarze innowacji i technologii dla zwierząt domowych dzięki WISDOM PANEL – badaniom genetycznym z testami DNA dla psów, systemowi GPS umożliwiającemu określenie lokalizacji pupila (WHISTLE GPS), a także akceleratorowi LEAP VENTURE STUDIO i COMPANION FUND™, programom, które wprowadzają innowacje i zmiany w branży opieki nad zwierzętami domowymi. Jako rodzinna firma kierująca się naszymi zasadami, budujemy prężne i otwarte środowisko pracy odzwierciedlające różnorodność zwierząt i społeczności, jakim służymy. Mamy przywilej elastyczności w podejmowaniu decyzji, żeby walczyć o to, w co wierzymy. A walczymy o naszą Misję: LEPSZY ŚWIAT DLA ZWIERZĄT.


[1] https://www.waltham.com/science/human-animal-interaction


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *