Jak wprowadzić młodych ludzi w świat gospodarki cyfrowej?

Era digitalu daje młodym ludziom olbrzymie szanse pracy z użyciem nowoczesnych narzędzi, przełomowych technologii, ale też nowych kompetencji. Jak u progu dorosłości wybrać odpowiednią ścieżkę kariery? Grupa komunikacyjna Dentsu Aegis Network wraz z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości odkrywają przed licealistami tajniki pracy w digital marketingu, zapraszając ich do autorskiego programu THE CODE. W tym roku odbędzie się jego druga odsłona. Celem programu jest wprowadzenie młodych ludzi w świat gospodarki cyfrowej i pomoc im w wybraniu odpowiedniego zawodu.

THE CODE to inicjatywa firmy Dentsu Aegis Network, mająca na celu edukowanie oraz inspirowanie młodych ludzi w obszarze gospodarki cyfrowej, w której duża część zawodów, usług i produktów funkcjonuje już online. Wielu z nich ma ograniczone możliwości w tym zakresie: brakuje im wiedzy, inspiracji czy umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy w środowisku digitalowym.

– Licealista u progu dorosłości najczęściej nie wie jeszcze, jaką pracę zawodową chce wykonywać. Postanowiliśmy trochę pomóc tym młodym ludziom. Program THE CODE został zainicjowany kilka lat temu globalnie przez Dentsu Aegis Network, a Polska od zeszłego roku realizuje go z sukcesem jako trzeci rynek w sieci.– mówi Jadwiga Jadziewicz, CSR Manager Dentsu Aegis Network Polska.

Całoroczny program THE CODE składa się z kilku inicjatyw: lekcji w szkołach, odwiedzin w siedzibie Dentsu Aegis Network oraz wsparcia uczniów uczestniczących w międzynarodowym konkursie na najlepsze młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa JA Company of the Year Competition.

Podczas pierwszego, wiosennego etapu programu, czyli jednodniowej wizyty w firmie, 45 uczniów miało szansę poznać tajniki pracy w marketingu, uczestnicząc między innymi w tzw. job shadowingu, czyli towarzysząc pracownikom w ich codziennych obowiązkach i podglądając ich pracę. Zagadnienia związane z digitalem oraz komunikacją pogłębiane były również na warsztatach czy spotkaniu z Członkami Zarządu. Dzięki THE CODE licealiści z warszawskich szkół mieli szansę odbyć „lekcje z marketingu”, co zachęciło wielu z nich do rozważenia takiej ścieżki zawodowej.

Kolejną odsłoną THE CODE była ocena firm uczniowskich uczestniczących w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2019 objętego patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Plebiscyt odbywał się latem ub.r. Prezes Dentsu Aegis Network Polska, Slawomir Stepniewski oraz New Business & Business Development Director z domu mediowego Carat Polska, Jan Roman, uczestniczyli w pracach jury konkursu. Zwycięzcą okazał się Take&Tie, czyli młodzieżowy startup produkujący niebanalne sznurówki. Pracownicy firmy pomagali także przygotować się młodym przedsiębiorcom do europejskiej edycji konkursu.

Najważniejszym i najbliższym młodym ludziom etapem były jednak lekcje realizowane w szkołach, które odbyły się zimą 2019/2020. Zrealizowano ich aż 19. W ich trakcie uczniowie zostali wprowadzeni w świat marketingu, uczyli się kreatywności, dyskutowali o reklamach obecnych w mediach i tworzyli własną kampanię reklamową.

Lekcje prowadzone przez pracowników Dentsu Aegis Network Polska organizowaliśmy w ramach ogólnopolskiego programu Fundacji Otwarta Firma. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie docenili aktywizującą, warsztatową formę zajęć oraz ciekawy temat. Potwierdza to liczba niemal 500 uczniów, którzy wzięli w nich udział. Jeszcze przed zakończeniem zeszłorocznej edycji mieliśmy zgłoszenia do kolejnej.  – mówi Joanna Andrzejewska, dyrektor ds. programów międzynarodowych i wolontariatu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Lekcje przedsiębiorczości w takiej formule pozwoliły nieco 'odczarować' popularne myślenie o reklamie, przekonać młodych ludzi, że kreatywności można się nauczyć, a także pokazać, jak wykorzystywane w marketingu taktyki mogą być przydatne w codziennych kontekstach. – mówi Anna Penkowska, Business Development Director iProspect (Dentsu Aegis Network Polska), biorąca udział w akcji w charakterze wolontariuszki.

THE CODE 2020 rusza już w lutym br. Pierwszym etapem programu jest uruchomienie 3 webinarów przygotowanych przez ekspertkę Dentsu Aegis Network ds. social mediów – Natalię Skrzypek. Prezentacje będą miały za zadanie pomóc młodym przedsiębiorstwom zaistnieć w mediach społecznościowych. Planowane są również lekcje w szkołach, a w kwietniu br. otwarcie siedziby Dentsu Aegis Network dla większej liczby młodych ludzi.

W 2019 roku blisko 40 pracowników firmy zaangażowało się w program THE CODE. Przez każdego z nich został on oceniony jako duże przeżycie i ciekawe doświadczenie, a także dobrze wykorzystany czas pracowniczego wolontariatu kompetencji. Swój udział w tegorocznej edycji zadeklarowało jeszcze więcej pracowników-wolontariuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *