Minuta ciszy dla ofiar pandemii. Apel „Gazety Wyborczej”: zatrzymajmy się w piątek o 12:00

W piątek, 12 marca mija rok od pierwszego w Polsce potwierdzonego zgonu osoby zakażonej koronawirusem. „Gazeta Wyborcza” zachęca w tym dniu do zadumy w trakcie minuty ciszy o godz. 12:00. W odpowiedzi na apel „Gazety Wyborczej” do akcji włączają się m.in. politycy, samorządowcy i ludzie kultury.


Minął rok od wybuchu pandemii COVID-19. W tym czasie w Polsce zachorowało prawie 1,8 mln osób, wiele z nich wirus pozbawił zdrowia i życia. Pandemia pochłonęła 45 tys. ofiar, a to statystyka obejmująca tylko te osoby, u których wykryto wirusa. Śmiertelność wśrod Polek i Polaków jest na poziomie niespotykanym od czasów II wojny światowej.
W tak trudnym czasie wszyscy bardzo potrzebują solidarności, bo przez pandemię przechodzimy i będziemy przechodzić wspólnie.

Z powodu różnego rodzaju obostrzeń nie można obecnie w naturalny sposób okazywać sobie troski i bliskości. „Gazeta Wyborcza” namawia jednak do tego, by wspólnie zatrzymać się na chwilę – by w piątek 12 marca, dokładnie o godz. 12:00 zapadła w Polsce minuta ciszy. To wspólne milczenie będzie wyrażać współczucie i pamięć.
Zespół „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl zachęca wszystkich do włączenia się w akcję. Apel o okazanie solidarności i piątkową minutę ciszy kieruje do swoich czytelników i odbiorców, ale nie tylko – także do innych redakcji medialnych, organizacji i przedsiębiorców.
Na apel już teraz odpowiedzieli m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny, europoseł Robert Biedroń, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Bielsko-Białej Jarosłąw Klimaszewski, marszałek woj. mazowieckego Adam Struzik, marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, poseł KO Michał Szczerba, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, reżyser i dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jerzyna, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza Bogumiła Kaniewska, europoseł PO Elżbieta Łukacijewska, poseł PO Michał Krawczyk oraz dyrektor teatru NN w Lublinie Tomasz Pietrasiewicz. Więcej na ten temat – na Wyborcza.pl.
„Gazeta Wyborcza” przypomina o piątkowej minucie ciszy przez cały tydzień na swoich łamach, a także w mediach społecznościowych.Oprócz tego w piątek na okładkach tygodników lokalnych opublikowane zostaną informacje o liczbie ofiar COVID-19 w każdym z województw. Wspomnienia zmarłych – pisane przez dziennikarzy i nadsyłane przez czytelników – można przeczytać w prowadzonym przez „Gazetę Wyborczą” serwisie Odeszli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *