Wspólny projekt „Gazety Wyborczej” i Fundacji Dzika Polska w celu zatrzymania wycinki drzew


Redakcja „Gazety Wyborczej” przygotowała specjalną ofertę prenumeraty cyfrowej, z której cały dochód zostanie przekazany Fundacji Dzika Polska na wsparcie projektu Pogotowie dla Drzew. Akcja ma pomóc w walce z wycinkami drzew w miastach i w lasach.   

Czytelnicy i czytelniczki „Gazety Wyborczej” mogą wykupić specjalną subskrypcję. Do wyboru mają trzy pakiety: „Zagajnik” za 60 zł z kodem na 3-miesięczną prenumeratę Premium, „Las” za 120 zł z kodem na 6-miesięczną prenumeratę Premium oraz „Puszcza” za 240 zł z kodem na 12-miesięczną prenumeratę Premium. Oferta przeznaczona jest zarówno dla nowych, jak i dotychczasowych prenumeratorów, którzy zakupiony kod mogą przekazać znajomym lub bliskim.  

– „Gazeta Wyborcza” na swoich łamach podejmuje rocznie setki interwencji związanych z drzewami. Ale czasami same artykuły to za mało. Chcemy wspierać tych, którzy aktywnie walczą z wycinkami, chronią drzewa i polskie lasy. Jesteśmy dumni, że razem z naszymi Czytelnikami możemy wspierać Fundację Dzika Polska i sprawić, że będzie mogła ona podejmować jeszcze więcej działań, a w efekcie zatrzymać wycinkę – mówi Jerzy Wójcik, wydawca dziennika.  

Cały przychód ze sprzedaży pakietów przekazany zostanie Fundacji Dzika Polska, która zajmuje się ochroną lasów i drzew, sprzeciwia się nadmiernemu odstrzałowi dzikich zwierząt oraz prowadzi działania edukacyjne. Za otrzymaną od „Gazety Wyborczej” kwotę przedstawiciele fundacji razem ze swoimi ekspertami w całym kraju będą stawać w obronie drzew w miastach, a także bronić przydrożnych alei i lasów, którym grozi wycinka.  

– Zajmujemy się przede wszystkim Puszczą Białowieską. Jeśli sytuacja w Puszczy nie wymaga pilnych działań, angażujemy się w ochronę pozostałości lasów naturalnych w innych kompleksach leśnych, zwłaszcza w Puszczach: Knyszyńskiej i Augustowskiej. Wcześniej prowadziliśmy działania również w Puszczy Boreckiej i w Bieszczadach. W ochronie lasów próbujemy wykorzystywać możliwości wynikające z sieci Natura 2000 oraz Certyfikatu FSC. Angażujemy się też w ochronę drzew, zwłaszcza parkowych oraz alei przydrożnych – wymienia Adam Bohdan, wiceprezes zarządu Fundacji Dzika Polska.

– Prowadzimy Pogotowie dla Drzew, jednak trudno zdobyć finansowanie na projekty o charakterze interwencyjnym. Dzięki wsparciu od Czytelników „Wyborczej” będziemy mogli prowadzić nasze działania na większą skalę i skuteczniej. Mamy nadzieję, że w ten sposób przynajmniej ograniczymy nieuzasadnioną wycinkę drzew. Zakładamy współpracę z ekspertami z różnych części kraju – mówi Dawid Kaźmierczak, prezes zarządu Fundacji. 

Akcja ruszyła 21 marca br., czyli w Międzynarodowe Święto Lasu. Pierwszy etap współpracy „Gazety Wyborczej” z Fundacją będzie trwać trzy miesiące. W tym czasie na łamach dziennika – m.in. w jego nowym dziale „Klimat i Środowisko” – regularnie będą opisywane interwencje podejmowane przez przedstawicieli Fundacji Dzika Polska.  


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *