III Kongres różnorodności

382_org

III Kongres różnorodności już za nami,  9 listopada Och teatr stał się miejscem do dyskusji o  różnorodności w miejscu pracy, zarządzaniu różnorodnością oraz roli lidera w zmieniającym się świecie. Tematem przewodnim kongresu był Nowa perspektywa przywództwa.

Konferencję otworzyli Dorota Strosznajder (Henkel Polska) oraz Paweł Niziński ( BETTER., platforma BE.NAVIGATOR), którzy zwrócili uwagę słuchaczy na to jak szybko nasz świat się zmienia. Przywodząc postać Patrici Moore, niezwykłej kobiety, która by zrozumieć ograniczenia i stosunek społeczeństwa do osób z niepełnosprawnościami, podróżowała po stanach pod 9 postaciami (np. osób w różny sposób niepełnosprawnych), po tym doświadczeniu zajęła się projektowaniem produktów dla niestandardowego konsumenta, bo zdała sobie sprawę, że firmy designerskie nie biorą pod uwagę potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pierwszy prelegent Markus Raunig (General Manager, Henkel Polska) poruszył temat„ Diversity – a key success factor for business?” z dużą dawką uśmiechu i humory mówił o tym, że chociaż istnieje wiele definicji różnorodności, to niezależnie od tej, którą wybieramy – podstawą życia i pracy jest właśnie uznanie tego, że jesteśmy różni. To daje siłę i nowe pomysły. Zwrócił uwagę, że rozmowa o różnorodności powinna zaczynać się już na samej góry hierarchii firmy.

Nawiązał też do różnorodności w kontekście osób niepełnosprawnych, tego jak trudno jest popatrzeć z ich perspektywy gdy sami nie doświadczamy ich ograniczeń. Trzeba pamiętać, że oni również są konsumentami naszych produktów, biznes powinien stać na straży różnorodności, promować ją.

Na koniec nawiązał do naszej odpowiedzialności w wychowaniu dzieci, bo jeśli od zawsze są wychowywane w szacunku dla różnorodności to nie będą jej postrzegały, jako czegoś nietypowego, nie będą ludzi opisywały ludzi atrybutami rasy czy religii, a cechami charakteru.

Następnie zaczął się Panel dyskusyjny, pod okiem moderatora Pawła Oksanowicza (prowadzący audycję „BIZON – Biznes Odpowiedzialny i Nowoczesny” w radiu MUZO.FM) paneliści starali się odpowiedzieć na pytanie: Czy Lider jest motorniczym czy hamulcowym oczekiwanej zmiany?”

Aleksandra Chudaś (Mentoring & Communications Manager Social Wolves) Zaczęła od pytania “Kim jest lider”? – osobą, która odpowiada za motywację zespołu, era oddzielnych liderów odchodzi już do historii. Lider musi być autentyczny, jeśli wprowadza zasady różnorodności we własnym życiu, w sferze prywatnej to będzie potrafił ją wprowadzić w sferze zawodowej.

Lider powinien być otwarty na pomysły od zespołu, nie przywiązywać się do schematów, budować zespół nie tylko na sobie, ale na twardych fundamentach – ludziach dodał Łukasz Miszon (wiceprezes, Stowarzyszenie WIOSNA

Przemysław Radwan-Röhrenschef (prezes, Szkoła Liderów) mówił o tym, że przeszliśmy już długą drogę, kiedyś prezes dla zwykłego pracownia był niedostępny, dziś są kanały, którymi można do niego dotrzeć, przekazać mu pomysły. Zmienia się też rola lidera, kiedyś był jak przewodnik górski, który podczas wyprawy wiedział, co będzie za najbliższą górą. Dziś tej wiedzy nie ma, bo świat bardzo szybko się zmienia, więc i on się musi dostosować. Idea przywództwa też się zmienia, przywództwo się rozprasza, potencjałem instytucji są dziś ludzie i ich cele.

O tym, że robotyka coraz bardziej wchodzi w kompetencje człowieka mówił Jacek Santorski (psycholog biznesu, Values) dodał, że są wciąż obszary gdzie człowiek jest niezastąpiony i to on jest Liderem. Nowe pokolenie nie uznaje narzuconych autorytetów, na ich szacunek trzeba sobie zasłużyć, lider musi być autentyczny by millenialsi uznali go za wzór do naśladowania.

Dorota Strosznajder (pełnomocnik zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, Henkel Polska) dodała, że nadeszła rewolucja 4.0, młodzi ludzie nie uznają autorytetów, potrzebny jest mądry lider o dużych kompetencjach społecznych. Zacytowała Petera F. Drucker’a “ Management is doing things right,  leadership is doing the right things”

Również Marta Zucker (autorka książek o globalnych sukcesach polskich start-upów) mówiła, że za dzisiejszymi liderami podążają tłumy, to oni przekonują do swoich pomysłów, nie tylko pracowników, ale też różnorodne społeczeństwo.

 

Po panelu inspirujące wystąpienie o nowych kompetencjach Lidera przedstawiła Pani Joanna Malinowska-Parzydło (CVO Personal Brand Institute, założycielka projektu HR Influencers), opowiedziała o tym jak zarządzanie różnorodnością usuwa z głów uprzedzenia, uczy korzystania z różnic i staje się wartością dla firmy. Zwróciła uwagę jak ważna jest rola lidera, bo dzisiejsi millenialsi, którzy teraz wchodzą na rynek pracy, za pare lat będą takimi liderami, jak Ci, którzy dziś ich uczą.

Wspomniała o tym jak ważne jest budowanie kultury firmy, w której to pracownicy sami zwrócą uwagę przełożonemu, że zachował się źle w stosunku do kogoś z niższego szczebla, bo mądrość liderów to sztuka zastosowania zdobytej wiedzy i doświadczeń oraz dobra komunikacja.

Bardzo ciekawą częścią kongresu były krótkie 10 minutowe prezentacje (metodą Pecha Kucha)  „Praktycy o Różnorodności”. Była to skondensowana dawka wiedzy o tym jak wygląda w praktyce zarządzania różnorodnością w firmie.

Przedstawicielka firmy Capgemini Karolina Długosz opowiedziała o wyzwaniach, jakie niesie zatrudnianie osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz korzyściach, jakie przynosi to firmie. Dowiedzieliśmy się jak dostosować miejsce pracy oraz jak przeszkolić zespół by osoba z niepełnosprawnością mogła rozpocząć pracę.

Na przykładzie etapów zakładania skarpetki wyjaśnił jak łatwe jest programowanie pomysłodawca firmy Kids Code Fun. Opowiedział o programie „Very Senior Developers” gdzie seniorzy najpierw sami uczyli się podstaw programowania, a teraz prowadzą zajęcia dla dzieci, i tak programowanie łączy pokolenia.

O programie  „Zdrowie na TAK” opowiedziała Lucyna Ewa Krause z Orange Polska, o tym jak budować przyjazne środowisko pracy i jak ważne w zarządzaniu różnorodnością jest zwiększanie świadomości managerów. Zaznaczyła jak wartościowi są pracownicy niepełnosprawni, bo „w pracy jesteśmy tacy sami”.

Przedstawicielka firmy SITECH Sp. z o.o. Aleksandra Palewicz na przykładzie programów rozwojowych skierowanych do różnych grup, od licealistów do obecnych pracowników pokazała jak wiele daje firmie i lokalnym społecznościom szeroki transfer wiedzy, szkolenia i jasna ścieżka rozwojowa zaproponowana przez firmę.

Jak wiele jest elementów budynku, na które nie zwracamy uwagi, a które są krytycznie ważne dla osób z niepełnosprawnościami zwróciła nam uwagę przedstawicielka firmy Skanska. Opowiedziała o tym jak wygląda budownictwo dostępne i jak wiele jeszcze przed nami by zbudować świat przyjazny dla wszystkich.

Na koniec petarda i Spółdzielnia Socjalna Dalba, z ogromną pasją Agnieszka Dejna opowiedziała o tym jak działa browar spółdzielczy zatrudniający głównie osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jak wprowadzili szalony program „Pojąć Głębię” i nauczyli się wszyscy nurkować. Bo pod wodą wszyscy jesteśmy równi, a pokonanie granic głębokości daje bardzo wiele pewności siebie, a także o tym jak przyniosło to 30% wzrost wydajności pracy.

To, co dobre szybko się kończy, więc nadszedł czas by zakończyć kongres różnorodności. Myślę, że takie spotkania są bardzo ważne, różnorodność i sposoby zarządzania nią są bardzo aktualnym tematem, nie zawsze łatwym. Warto posłuchać rad praktyków, którzy już nauczyli się zarządzania różnorodnością, bo wszystkim Nam zależy na tym by nikt nie był wykluczony, by razem budować kulturę różnorodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *