„Klimat i Środowisko” – nowy dział Wyborcza.pl

Kryzys klimatyczny i środowiskowy postępuje w błyskawicznym tempie na całym świecie i aby móc z nim walczyć, potrzebne są rzetelne informacje na jego temat – właśnie dlatego Wyborcza.pl uruchomiła nowy dział „Klimat i Środowisko”. Jest to miejsce, w którym od lutego br. publikowane są zarówno aktualności jak i opinie, analizy, wywiady czy debaty poświęcone ekologii i zmianom klimatycznym.

Materiały ukazują się codziennie w specjalnym serwisie Wyborcza.pl/klimat 

Ekologia jest obecna na łamach „Gazety Wyborczej” od początku jej istnienia. Wiele z ważnych tematów redakcja dziennika nagłaśniała jako pierwsze medium w Polsce – było tak np. z walką ze smogiemochroną Puszczy Białowieskiejczy zatrzymaniem budowy drogi przez Doliną Rospudy. Dziennik od lat zachęca również swoich czytelników do wykazywania bardziej prośrodowiskowych postaw inicjując takie projekty jak m.in. „JednaPlaneta.Jedno życie”. 

Ponieważ jednak zmiana klimatu postępuje w błyskawicznym tempie, także w Polsce, a kryzys z nią związany ma coraz większe skutki, redakcja dziennika postanowiła stworzyć nowy dział na łamach Wyborcza.pl – „Klimat i środowisko” (Wyborcza/klimat). W serwisie codziennie publikowane są materiały związane ze zmianami klimatu i ochroną środowiska m.in. aktualności, eksperckie analizy i wywiady, a także reportaże i materiały śledcze. Planowane są również debaty na kluczowe dla środowiska tematy – m.in. o wprowadzeniu energetyki jądrowej w Polsce.  

Choć teksty na Wyborcza/klimat ukazują się już od początku lutego br., nieprzypadkowo oficjalna premiera serwisu miała miejsce 16 lutego 2021 r. Tego dnia w Polsce i na świecie ukazała się książka Billa Gatesa „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy„, której fragment można przeczytać na łamach serwisu klikając w ten link.  

– W „Wyborczej” piszemy o tym, co ma znaczenie – naszym zadaniem jest zwracanie uwagi na to, co najistotniejsze. Wraz ze wzrostem średniej rocznej temperatury na naszej planecie, niezbędne stają się działania w sprawach klimatycznych. Dlatego w „Gazecie Wyborczej” jeszcze bardziej niż dotychczas skupiamy się na dwóch wielkich „E”, od których zależy nasza przyszłość: na ekologii i edukacji – czego jednym z efektów jest właśnie Wyborcza/klimat – mówi Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”.  

– „Klimat i Środowisko” to miejsce, w którym nasi czytelnicy będą znajdować aktualne, ciekawe i wiarygodne informacje dotyczące tych obszarów w Polsce i na świecie. Tematy związane z ekologią będą obecne także w innych cyklach i tekstach „Wyborczej”, ale nowy dział będzie poświęcony wyłącznie nim – dodaje Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego oraz szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.  

Redaktorem prowadzącym serwis jest związany z „Gazetą Wyborczą” od 2014 r. reporter Aleksander Gurgul specjalizujący się w tematach ekologicznych. Redaktorsko wspierają go Anita Dmitruczuk – redaktor naczelna „Gazety Wyborczej Opole” oraz Jakub Chełmiński z „Gazety Stołecznej”. Wśród autorów tworzących treści na rzecz serwisu są dziennikarze „Gazety Wyborczej” z redakcji w Warszawie oraz redakcji lokalnych. 

Cykl „Klimat i środowisko” będzie ukazywał się codziennie, w cyfrowym wydaniu dziennika na stronie Wyborcza/klimat. 

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec września 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” przekroczyła 240 tys.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *