-
CSR od kuchni – okiem praktyka. Wywiad z Łukaszem Makuchem – część druga
Dziś część druga naszego wywiadu 🙂 W poprzedniej części rozmawialiśmy o tym jak społeczna odpowiedzialność rozwijała się w Polsce, oraz o trendach w CSR. Zapraszam do lektury 🙂 Łukasz Makuch – Prezes Zarządu The Sustainers – firmy doradczej systemowo wdrażającej rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ewangelista CSR od lat zaangażowany w rozwój i promocję społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Blisko 5 lat spędził w PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers) jako Koordynator ds. CSR oraz doradca. Tematyką CSR zajmuje się od roku 2004. Uczestniczył w pracach Komitetu Technicznego ds. ISO 26000 – normy regulującej zagadnienia CSR. Jest ekspertem w konkursie Dobroczyńca Roku, członkiem Jury Konkursu Verba Veritatis. Jest twórcą konkursu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju organizowanego…
-
Relacja z RESPONSIBLE BUSINESS SUMMIT & AWARDS GALA
Miałam przyjemność uczestniczyć w II edycji Responsible Business Summit & Awards Gala, która odbyła się 14 października 2016 w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili reprezentanci największych firm i organizacji z Polski i ze świata, a tematyka CSR została omówiona z wielu różnych punktów widzenia. Poniżej znajdziecie moją relację z konferencji, jak i towarzyszącej jej gali. Konferencję rozpoczęło przywitanie uczestników przez panią Beatę Radomską – prezes Executive Club, która oddała głos pierwszemu prelegentowi – Kamilowi Wyszkowskiemu – Dyrektorowi Generalnemu Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce. Pan Kamil w swoim przemówieniu skupił się na celach, jakie biznes powinien sobie wyznaczyć, aby zapewnić zrównoważony rozwój. Zwrócił także uwagę…
-
Tydzień odpowiedzialnego biznesu 2016
Zakończył się Tydzień Odpowiedzialnego Biznesu zorganizowany przez CSRinfo. Konferencje odbyły się w 5 miastach: Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku. Miałam, przyjemność uczestniczyć w pierwszej konferencji, która odbyła się w Warszawie. Tematem przewodnim było raportowanie pozafinansowe i komunikacja CSR z różnych perspektyw. Tydzień Odpowiedzialnego Biznesu rozpoczął Kamil Wyszkowski – Dyrektor Generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce. Opowiedział o 17 celach zrównoważonego rozwoju ustalonych 25-27 września 2015 roku w Nowym Jorku. Skupił się na jedenastym z celów zrównoważonego rozwoju – Sustainable Cities and Communities, opowiadając jak stan powietrza miast wpływa na długość życia jego mieszkańców. Okazuje się, że najwięcej zanieczyszczeń w miastach nie pochodzi z przemysłu, a z…
-
Wystartowała III edycja Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów
Wystartowała III edycja Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów – PGNiG szuka innowacyjnych rozwiązań dla Polskiej Spółki Gazownictwa. To projekt, w którym startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mają okazję zgłaszać swoje rozwiązań dla spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG. W tej edycji na innowacyjne projekty czeka jedna z nich – Polska Spółka Gazownictwa. Najlepsze pomysły zostaną wybrane do wdrożenia. PGNiG SA we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu SA oraz Izbą Gospodarczą Gazownictwa poszukują rozwiązań odpowiadających potrzebom technologicznym i biznesowym Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. Swoje projekty mogą zgłaszać startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. W poprzednich dwóch edycjach firmy zgłosiły ponad 110 projektów. 5 z nich PGNiG wybrało do pilotażu i wdrożenia w…
-
CSR od kuchni – okiem praktyka. Wywiad z Łukaszem Makuchem – część pierwsza
Rozpoczynam cykl wywiadów o tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu z wyjątkowymi gośćmi – praktykami CSR. Ich doświadczenie i wiedza przybliżą nam, na czym naprawdę polega odpowiedzialność przedsiębiorstw, poznamy przykłady z życia, ciekawe inicjatywy, a także najnowsze trendy CSR. Zapraszam do pierwszego ispirującego wywiadu. Poznajcie mojego dzisiejszego gościa – Łukasza Makucha 🙂 Łukasz Makuch – Prezes Zarządu The Sustainers – firmy doradczej systemowo wdrażającej rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ewangelista CSR od lat zaangażowany w rozwój i promocję społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Blisko 5 lat spędził w PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers) jako Koordynator ds. CSR oraz doradca. Tematyką CSR zajmuje się od roku 2004. Uczestniczył w pracach Komitetu Technicznego ds. ISO 26000 –…
-
Młodzi Innowacyjni dla PGNiG
Młodzi Innowacyjni dla PGNiG to konkurs skierowany do młodych naukowców, studentów i doktorantów. Uczestnicy mają szansę na nagrody finansowe i wdrożenie swojego pomysłu w spółkach z grupy PGNiG. – Konkurs wyróżnia się tym, że premiowany jest już sam pomysł. Dopiero w kolejnym etapie zwycięzcy są proszeni o przygotowanie oferty z zakresem, harmonogramem i kosztami wdrożenia projektu – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju, który gratulował zwycięzcom. – Dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa propozycje młodych innowacyjnych naukowców to niezwykle cenna wiedza, która przełożyć się może na realne korzyści – dodał. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród finalistom odbyło się w Muzeum Gazownictwa w Warszawie 12 października 2016 r. Kolejna edycja Młodzi…
-
IV Konferencja Nienieodpowiedzialni ,,Człowiek czy biznes vs człowiek i biznes. Jak branża finansowa może zarabiać pamiętając o człowieku?’'
13 października 2016 roku odbyła się IV edycja konferencji nienieodpowiedzialni. W tym roku uczestnicy i prelegenci zmierzyli się z tematem: ,,Człowiek czy biznes vs człowiek i biznes. Jak branża finansowa może zarabiać pamiętając o człowieku?’’. Na konferencji zjawiło się pareset osób. Uczestników przywitała Jacqueline Kacprzak inspirującą prelekcją o tym iż biznes, który nie przynosi nic oprócz pieniędzy jest złym biznesem. Bo biznes powinien zmieniać świat, a dyskusja o odpowiedzialności w branży finansowej jest potrzebna. Następny na scenę wkroczył Szymon Hołownia, który podjął temat pychy. Dowiedzieliśmy się, że pycha jest korzeniem wszystkich innych grzechów. Szersze spojrzenie na nią pokazuje, że pycha jest nowotworem ambicji. Szymon Hołownia pokazał jak sprawdzić czy jesteśmy…
-
PGNiG skorzysta z pomysłów polskich startupów
Znamy już zwycięzców drugiej edycji Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów. 5 października 2016 r. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie jury do pilotażu i komercyjnego wdrożenia PGNiG wybrało trzy projekty: IC Pen, Grinfy i Mikrokogeneracja. Cyfrowe długopisy IC Pen usprawnią obsługę klientów i obieg dokumentów. Dzięki rozwiązaniu firmy IC Solution dane wpisywane odręcznie w formularzu zapisywane są od razu w wersji elektronicznej bez potrzeby skanowania czy przepisywania danych do komputera. Inny wybrany projekt to mikrokogenerator gazowy. Zakłada obniżenie kosztów wdrożenia mikrokogeneracji – czyli przyzakładowej produkcji energii i ciepła. Z kolei system Grinfy autorstwa firmy Grinfinity pozwala na oszczędzanie energii przez firmowe komputery i laptopy oraz zastosowanie inteligentnych gniazdek we wszystkich innych urządzeniach. – Sukces…
-
„Być jak Ignacy” nowy program edukacyjny Fundacji PGNiG
Fundacja PGNiG stworzyła nowy program edukacyjny dla dzieci ze szkół podstawowych. – „Być jak Ignacy” to wiele zajęć i multimedialnych pomocy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dzięki platformie internetowej www.bycjakignacy.pl nauczyciele i uczniowie maja dostęp do materiałów edukacyjnych takich jak filmy dydaktyczne z udziałem naukowców czy komiksu o życiu polskiego wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza. W komiksie Ignacy jest przewodnikiem dzieci po świecie odkryć. Bohater przeniesiony z prawdziwej historii na karty książki opowiada o swoim dzieciństwie, młodości i drodze do przełomowego odkrycia. Oprócz filmów i publikacji edukacyjnych Fundacja PGNiG przygotowała animowaną grę przygodową. Zadaniem graczy jest zbudowanie kopalni, a poprzez pokonywanie kolejnych poziomów poznają oni historię…
-
Cele w zakresie zrównoważonego rozwoju do 2020 r Coca-Cola HBC
Firma Coca-Cola HBC wyznaczyła 7 nowych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Do 2020 r. firma zamierza: czerpać 40% energii z odnawialnych lub źródeł „czystej energii”, odzyskiwać średnio co najmniej 40% opakowań wprowadzanych na rynek, wykorzystywać 20% surowca do produkcji swoich opakowań PET z recyklingu butelek PET i/lub opakowań PET wykonanych z surowców odnawialnych, zmniejszyć wagę opakowań napojów o 25% na każdy litr wyprodukowanego napoju, uzyskać certyfikację ponad 95% kluczowych składników pochodzenia rolnego według Zasad Zrównoważonego Rolnictwa Systemu Coca-Cola (Coca-Cola System’s Sustainable Agricultural Guiding Principles), inwestować co najmniej 2% swojego rocznego zysku przed opodatkowaniem na rzecz społeczności lokalnych, podwoić liczbę pracowników uczestniczących w inicjatywach wolontariackich w godzinach pracy, aby osiągnąć wskaźnik…